רחוב בן יהודה 216, תל אביב

מהות הפרויקט: שימור מבנה היסטורי ותוספות בניה

סטטוס: בתכנון

שנת התחלה: 2012

יזם: בן שלום יזמות ובניה

 

תיאור הפרוייקט:
המבנה, מדגיש את עקרונות המודרניזם והסגנון הבינלאומי, בפשטות שלו, באופן ההעמדה שלו ובפרופורציות שלו. לכן, ההמלצה הראשונית הינה החזרת המבנה למצבו המקורי ע"י פירוק תוספת הקומה הרביעית.
ישנה חשיבות למבנה באופן העמדתו ובפרופורציות שלו. באם תתאפשר תוספות קומות למבנה, רצוי להסיג את קו החזית המערבית, של התוספת.
כמו כן, רצוי להבדיל את תוספת הבנייה בחומרים ובחזות על מנת שניתן יהיה להבחין בין הבניין המקורי לתוספות המאוחרות. ישנו צורך בשיקום גרם מדרגות הכניסה למבנה. שיקום וטיפול בגינה מסביב למבנה ושיקום הגדר התוחמת את חצר המבנה מהמגרשים השכנים.
שיקום כל שלד הבניין ובעיקר מרפסות הנמצאות היום במצב רעוע. החזרת מראה המרפסות והחזיתות למצב המקורי. פירוק תוספות גגונים למרפסות.
בכניסה למבנה – יש לפרק את קיר לבני הסיליקט ולשקם הגגון מעל דלת הכניסה.
שיקום פתחים: דלתות וחלונות. התאמת החלונות לעמידה בתקנים של אקוסטיקה ובידוד.

 

רקע:
הבית הוקם בשנת 1935, ע"י גברת נטלי לוי, בתכנונו של האדריכל ריכארד קאופמן, בשכונת קולצ'ינסקי לשעבר. בצפון תל אביב. המבנה הוקם כחלק מהתפתחות הבינוי בשכונה בשנות השלושים, לאורך רחוב בן יהודה, שבאותם ימים נקרא בפי הייקים "בן יהודה שטראסה". וזאת בשל האוטופיה של מהגרים אשר נסו מגרמניה עם עליית הנאצים לשלטון.
הבניין תוכנן וכן נבנה על שלוש קומותיו, כאשר המגרש בו הוא נמצא ממוקם על גבעת כורכר הגבוהה ממפלס הרחוב בכשני מטרים.
במשך השנים הבניין עבר שינויים: הכניסה הראשית הותאמה לשמש כמקלט מפני הפצצות בזמן מלחמת העולם השנייה ונוספה חצי קומת מגורים על גג הבניין. בבניין התגוררו בהשכרה דיירים מזדמנים, מה שגרם לבניין להישאר מוזנח ולא מטופל או מתוחזק.