מתחם בית החולים אסותא – רח' ז'בוטינסקי, תל אביב

רקע:

בית חולים אסותא, בתכנונו של האדריכל יוסף נויפלד בשיתוף עם האדריכלים שילר ודיקר, נבנה בשנת 1935 בסגנון הבינלאומי ושימש כבית חולים מאז הווסדו ועד שנת 2010 בה פונה בית החולים מהמקום.
לא ידוע אם תכנון השטחים הפתוחים בוצע על ידי אדריכל אחר או על ידי אדריכלי המבנים, אך ברור כי השטחים הפתוחים ותכנונם היוו חלק חשוב ואינטגרלי בתכנון המתחם כולו.
מבנה האשפוז הראשי מתאפיין בשפה אדריכלית מקומית שזכתה לשם "הסגנון הבינלאומי". הוא מהווה פריט באוסף המבנים בעיר המשקפים את אדריכלות התנועה המודרנית בתל אביב והאופיינית לאדריכל המבנה, יוסף נויפלד, אשר תכנן מבנים רבים בעיר. כפי שניתן ללמוד מתמונות היסטוריות, המבנה, אשר תוכנן בצורה פונקציונלית, עוצב ורוהט כולו בסגנון הבינלאומי שרווח בארץ באותם ימים.
במהלך השנים בהן פעל בית החולים במקום, נעשו שינויים רבים מאד בבניינים וכן גם בפיתוח המתחם. למעשה, למעט מיקום השטחים הפתוחים ועצים מקוריים שנשתיירו, הוחלפה כסות הקרקע החיצונית, הן מבחינת הצמחייה והן מבחינת פרטי הפיתוח.
מאז פינוי בית החולים מהמתחם והזנחת המבנים והגינות לגורלם חלה הדרדרות חדה במצבם.

 

 

תיאור הפרוייקט:
בשנת 2010 אושרה תב"ע למתחם על פיה מיועדים מבנה האשפוז וביה"ס לאחיות להיות מוסבים לדירות מגורים. במקום מבנה המנהלה יבנה גן ילדים ובמקום ביתן הבידוד בחלקו העורפי מזרחי של בית החולים, יבנה מגדל מגורים בן 26 קומות.
במהלך תהליך התכנון של הסבת המבנים ההיסטוריים לדירות מגורים נתקלנו בקשיים רבים הנובעים מעצם היות הבניינים המיועדים לשימור מתוכננים לתפקודו של בית החולים בהתאם לסטנדרטים של המאה ה- 20. העיצוב המקורי של הבניינים נשמר וכן חלק ניכר מהשטחים הפתוחים והמעבר המקורה. הסבת המבנים לדירות מגורים פרטיות והוספת קומה חדשה, גם היא למגורים, מהווה נדבך חשוב נוסף בחיי האתר ומבטיחה את שמירת מרבית המבנים והשטחים הפתוחים – במקביל לתנופת הפיתוח הרבות סביבו.
תחילת פרוייקט: 2008 / 12
יזם: חברת אלקטרה בנייה בע"מ
מנהל פרוייקט: נעם רביב
אדריכל המגדל: משה צור
אדריכלית שימור אחראית: אדר' סיוון סימון אברג'יל